تبلیغات
کنکور طراحان کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری دانشگاه - معرفی رشته تكنولوژی پرتودرمانی (رادیوتراپی) طراحان کنکور

کنکور طراحان کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری دانشگاه

آزمون کنکور, پیشرفت تحصیلی ,پیام نور ,کارشناسی ارشد, دبستان ,ابتدایی ,طراحان, راهنمایی ,دبیرستان , پیش دانشگاهی , آزمون, کنکو

 

معرفی رشته تكنولوژی پرتودرمانی (رادیوتراپی) طراحان کنکور

 

نوشته شده توسط:بهزاد عباسی

تكنولوژی پرتودرمانی (رادیوتراپی)

شرح رشته
هدف این رشته تربیت كاردان در گروه تكنولوژی پرتودرمانی است. افرادی كه دانش لازم را در زمینه طرز تولید اشعه ایكس و مواد رادیواكتیو و قوانین مربوط به آنها، انجام تكنیك‌های پرتودرمانی و شیمی درمانی، روش‌های حفاظت از اشعه ایكس و تشعشعات رادیواكتیو فرا می‌گیرند و پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در پرتودرمانی‌های ساده و تخصصی و بخش‌ها و درمانگاه‌های پرتودرمانی فعالیت كنند. گفتنی است كه تفاوت این رشته با تكنولوژی پرتوشناسی در این است كه متخصص رادیولوژی با استفاده از دستگاه‌های تصویربرداری، از اعضای مختلف بدن تصویربرداری می‌كند اما متخصص رادیوتراپی، از اشعه برای درمان بیماری استفاده می‌كند و اجرای عملیات درمانی را برعهده دارد.

درس‌های این رشته در طول تحصیل:
دروس پایه:
فیزیك عمومی، آناتومی، فیزیولوژی انسانی، كمك‌های اولیه و مراقبت از بیمار، اصطلاحات و كلیات پزشكی، بافت‌شناسی و آسیب‌شناسی.
دروس اصلی و تخصصی:
آناتومی سطحی بدن، فیزیك تشعشع و مواد رادیواكتیو، دستگاه‌های رادیوتراپی، تكنیك‌های رادیوتراپی، اصول محاسبات و برنامه‌ریزی در رادیوتراپی، رادیوبیولوژی و حفاظت در برابر پرتوهای یونساز، تكنیك‌های رادیوگرافی، تكنیك‌های پزشكی هسته‌ای، كارآموزی بیمارستانی، كارورزی.