تبلیغات
کنکور طراحان کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری دانشگاه - معرفی رشته راهنمایی ومشاوره طراحان کنکور

کنکور طراحان کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری دانشگاه

آزمون کنکور, پیشرفت تحصیلی ,پیام نور ,کارشناسی ارشد, دبستان ,ابتدایی ,طراحان, راهنمایی ,دبیرستان , پیش دانشگاهی , آزمون, کنکو

 

معرفی رشته راهنمایی ومشاوره طراحان کنکور

 

نوشته شده توسط:بهزاد عباسی

راهنمایی ومشاوره

شرح رشته
یك زندگی آرام،‌ شیرین و بدون تنش‌های عصبی بزرگترین آرزوی هر فردی است. آرزویی كه دست‌یابی به آن بسیار دشوار است. چرا كه امروزه افزایش مشكلات و پیچیدگی و آمیختگی آنها با یكدیگر، انسان‌ها را بیش از زمان‌های گذشته در برابر شرایط دشوار،‌ نامساعد و پرفشار قرار می‌دهد تا جایی كه انواع فشارهای روانی جزء لاینفك زندگی روزمره بسیاری از ما شده است. و این به معنای آن است كه ایجاد روابط سالم و صمیمانه با همنوعان، داشتن زندگی پرثمر و تحقق نیروهای بالقوه‌ای كه در وجود تك‌ تك انسان‌ها به ودیعه گذاشته شده است،‌ به سختی امكان‌پذیر می‌باشد.حال چه باید كرد؟‌ آیا می‌توان منتظر ماند تا تمامی مشكلات حل گردد و سپس در مسیر زندگی گام برداشت؟‌ یا باید از دشواری‌ها و مشكلات زندگی نهراسید و حتی از شكست پلی برای پیروزی ساخت؟بدون شك تمام افراد باید راه دوم را انتخاب كنند و برای پیشگیری از فشارهای روانی از راهنمایی كارشناسان مشاوره و راهنمایی بهره ببرند. چرا كه این افراد می‌توانند مردم را برای رسیدن به یك بهداشت همگانی در مقابل بیماری‌های روحی و روانی واكسینه كنند.رشته راهنمایی و مشاوره یكی از رشته‌های گروه علوم انسانی است كه جنبه كاربردی دارد و دروس آن بیشتر در زمینه رشد، ابعاد مختلف شخصیت آدمی و پیشگیـری از مشكلات و اختلالات بخصـوص مشكلات دانش‌آموزان و نوجوانان است. مشاور‌ به‌ افراد آموزش‌ می‌دهد كه‌ چه‌ كنند تا دچار بحران‌های‌ روحی‌ نگردند و راه‌ پیشرفت‌ و تكامل‌ را راحت‌تر و سریع‌تر طی‌ نمایند. بخش‌ دیگری‌ از فعالیت مشاوره‌ نیز شامل‌ حال‌ افرادی‌ می‌شود كه‌ دچار بحران‌ شده‌اند و اكنون‌ نمی‌دانند كه‌ چگونه‌ باید از بحران‌ مورد نظر عبور كرده‌ یا با آن‌ كنار بیایند در اینجا مشاور به‌ فرد مراجعه‌ كننده‌ كمك‌ می‌كند تا بتواند بر بحران‌ موجود غلبه‌ كند. مشاوره‌ بیشتر جنبه‌ كاربردی‌ دارد و از تحقیقات‌ و داده‌های‌ روانشناسی‌ برای‌ حل‌ مشكلات‌ مردم‌ یاری‌ می‌گیرد؛ مردم‌ عادی‌ كه‌ با بحران‌های‌ روحی‌ روبرو هستند.
توانایی‌های‌ لازم :
خوب‌ گوش‌ دادن‌ و خوب‌ سخن‌ گفتن‌ دو ویژگی‌ مهم‌ و ضروری‌ برای‌ دانشجوی‌ رشته‌ مشاوره‌ است‌. یك‌ مشاور باید بتواند با صبر و بردباری‌ و آرامش‌ درونی‌ خود، فضای‌ مناسبی‌ برای‌ مراجعه‌ كننده‌ ایجاد كند و به‌ او اجازه‌ دهد كه‌ خود را تخلیه‌ كرده‌ و دغدغه‌های‌ ذهنی‌ خویش‌ را بیان‌ كند. یك‌ مشاور خوب‌ باید از مسائل‌ اقتصادی‌، سیاسی‌، اجتماعی‌ و مذهبی‌ جامعه‌ نیز اطلاع‌ داشته‌ باشد.
موقعیت‌ شغلی‌ در ایران :
مشاوره‌ دارای‌ ابعاد مختلفی‌ است‌ و می‌توان‌ برای‌ انتخاب‌ رشته‌ تحصیلی‌، ازدواج‌، شغل‌یابی‌، نحوه‌ ارتباط‌ در یك‌ محیط‌ صنعتی‌، نحوه‌ ارتباط‌ اعضای‌ خانواده‌ یا نحوه‌ روبرو شدن‌ با بحران‌های‌ دوران‌ نوجوانی‌ و جوانی‌ از مشاور استفاده‌ كرد. امروزه‌ شغل‌ مشاوره‌ یكی‌ از شغل‌های‌ تعریف‌ شده‌ در آموزش‌ و پرورش‌ است‌. و هر مدرسه‌ در مقطع‌ متوسطه‌ یا پیش‌دانشگاهی‌ حداقل‌ نیاز به‌ یك‌ مشاور دارد. به‌ همین‌ دلیل‌ با كمبود كارشناس‌ در رشته‌ مشاوره‌ روبرو هستیم‌. در ضمن‌ یك‌ مشاور می‌تواند به‌ غیر از آموزش‌ و پرورش‌ در بهزیستی‌، كمیته‌ امداد، فرهنگسراها، مراكز بازپروری‌ و زندان‌ها به‌ كار مشاوره‌ بپردازد.

درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل :
دروس‌ پایه‌ و اصلی‌ :
ریاضیات‌ پایه‌، مبانی‌ جامعه‌شناسی‌، انسان‌ از دیدگاه‌ اسلام‌، روان‌شناسی‌ عمومی‌، اصول‌ فلسفه‌ آموزش‌ و پرورش‌، آمار توصیفی‌، آموزش‌ و پرورش‌ ابتدایی‌، راهنمایی‌ و متوسطه‌، جامعه‌شناسی‌ آموزش‌ و پرورش‌، روان‌شناسی‌ از دیدگاه‌ دانشمندان‌ اسلامی‌، مبانی‌ راهنمایی‌ و مشاوره‌، فیزیولوژی‌ انسان‌ (اعصاب‌ و غدد)، آمار استنباطی‌، روش‌ها و فنون‌ راهنمایی‌ و مشاوره‌، سنجش‌ و اندازه‌گیری‌ در علوم‌ تربیتی‌ ، روش‌ها و فنون‌ تدریس‌، نماد خانواده‌ در اسلام‌ و ایران‌، روان‌شناسی‌ رشد، روش‌ تحقیق‌ در علوم‌ تربیتی‌ و مشاوره‌، مقدمات‌ مدیریت‌ آموزشی‌، روان‌شناسی‌ یادگیری‌، تولید و كاربرد مواد آموزشی‌، مبانی‌ كامپیوتر، روان‌شناسی‌ شخصیت‌، روان‌شناسی‌ تربیتی‌، آسیب‌شناسی‌ روانی‌، مسائل‌ جوانان‌ و نوجوانان‌، روان‌شناسی‌ اجتماعی‌، روان‌شناسی‌ و آموزش‌ افراد استثنایی‌، بازی‌ درمانی‌، اختلالات‌ یادگیری‌، آسیب‌شناسی‌ اجتماعی‌ ، بهداشت‌ روانی‌.
دروس‌ تخصصی :
راهنمایی‌ و مشاوره‌ تحصیلی‌، راهنمایی‌ و مشاوره‌ شغلی‌، كاربرد آزمون‌های‌ روانی‌ (هوش‌، استعداد، رغبت‌)، كاربرد آزمون‌های‌ تشخیصی‌ و شخصیت‌ در مشاوره‌، نظریه‌ مشاوره‌ و روان‌درمانی‌، راهنمایی‌ و مشاوره‌ گروهی‌، مشاوره‌ خانواده‌، مددكاری‌ اجتماعی‌ در مشاوره‌، روش‌های‌ تغییر و اصلاح‌ رفتار، متون‌ تخصصی‌ زبان‌، پروژه‌ تحقیقاتی‌، تمرین‌ عملی‌ مشاوره‌ (فعالیت‌های‌ راهنمایی‌)، تمرین‌ عملی‌ مشاوره‌ (فعالیت‌های‌ مشاوره‌ای‌).

منبع کنکور طراحان

www.tarahan.org