تبلیغات
کنکور طراحان کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری دانشگاه - معرفی رشته كارشناسی علوم انتظامی طراحان کنکور

کنکور طراحان کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری دانشگاه

آزمون کنکور, پیشرفت تحصیلی ,پیام نور ,کارشناسی ارشد, دبستان ,ابتدایی ,طراحان, راهنمایی ,دبیرستان , پیش دانشگاهی , آزمون, کنکو

 

معرفی رشته كارشناسی علوم انتظامی طراحان کنکور

 

نوشته شده توسط:بهزاد عباسی

كارشناسی علوم انتظامی

شرح رشته
ایران كشوری باستانی و با سابقه دو هزار ساله است. كشوری كه در دوران سلسه هخامنشیان ، اولین سیستم حكومتی گسترده امپراطوری را بنیانگذاری كرد و در طی تاریخ پرفراز و نشیب خود، انواع سیستم‌های ایجاد نظم و ترتیب را مورد آزمایش قرار داد. یك صد سال پیش ، سیستم نوین ایجاد نظم و امنیت داخلی؛ یعنی سازمان پلیس در ایران به وجود آمد. براساس این سیستم پلیس ایران به دو قسمت مهم پلیس شهری و ژاندارمری تقسیم گردید. پس از انقلاب اسلامی، كمیته انقلاب اسلامی نیز به عنوان یكی از اركان مهم حفظ نظم و امنیت داخلی و دفاع از ارزش‌های انقلاب در داخل كشور، به این مجموعه افزوده شد. در سال 1370 با تصمیم مجلس شورای اسلامی این سه نیرو در یكدیگر ادغام و سیستم پلیس واحد به وجود آمد. به دنبال طرح ادغام شهربانی، ژاندارمری ، كمیته انقلاب اسلامی و پلیس قضایی، دانشگاه پلیس نیز به "دانشگاه علوم انتظامی" با سازمان و ساختاری جدید تغییر یافت. این دانشگاه یكی از مهمترین واحدهای نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران برای جذب و به كارگیری جوانان شایسته و تربیت و آموزش آنان است. این دانشگاه در مقطع كارشناسی دارای شاخه‌های انتظامی، كشف جرائم، اطلاعات، راهنمایی و رانندگی و خدمات و پشتیبانی است و دانشجویان از ترم چهارم، شاخه یا گرایش خود را انتخاب می‌كنند. مقطع كاردانی علوم انتظامی نیز دارای گرایش‌های راهنمایی و رانندگی و انتظامی است.شاخه انتظامی بخش انتظامی، بخش مأموریتی نیروی انتظامی در پاسگاه‌ها و كلانتری‌های موجود در سطح شهر و روستاها است و دانشجوی انتظامی دانش و مهارت‌ لازم را برای فعالیت در این بخش به‌دست می‌آورد.در واقع اولین وظیفه كارشناس انتظامی انجام تمهیداتی برای جلوگیری از جرم‌خیزی است. برای مثال برای پیشگیری از سرقت، كارشناس انتظامی باید به مردم هشدارها و اطلاعات لازم را بدهد، هشدارهایی از این قبیل كه بهتر است درِ خانه را شب‌ها قفل كنند یا شب‌ها، پنجره‌ها را باز نگذارند. در واقع كارشناس علوم انتظامی با این هشدارهای بسیار ساده اما مؤثر، به آموزش عمومی و فرهنگ‌سازی می‌پردازد و از جرم‌خیزی پیشگیری‌ می‌كند. پس اولین وظیفه نیروی انتظامی، فراهم كردن شرایط اجتماعی به گونه‌ای است كه سطح امنیت عمومی بالا برود. البته این وظیفه تمام متخصصان نیروی انتظامی است اما در شاخه انتظامی، اولین و مهمترین وظیفه، آموزش و پیشگیری است.

درس‌های این رشته در طول تحصیل:
دروس مشترك در شاخه‌های مختلف نیروی انتظامی :
سازمان و مدیریت و نگرش در مدیریت اسلامی، مقدمات علم حقوق، روانشناسی رشد، حقوق اساسی‌، نقشه‌خوانی، حفاظت اطلاعات ، حقوق جزای عمومی ، سازمان و وظایف نیروی انتظامی ، تاریخ سیاسی معاصر ایران ، گزارش‌نویسی ، جنگ‌افزار‌شناسی، جغرافیا ، روانشناسی اجتماعی ، حقوق مدنی ، آشنایی با كامپیوتر ، ورزش رزمی ، اصول و قواعد نظامی ، مقابله با سوانح و بلایا ، جنگ‌افزار‌شناسی نیمه‌سنگین، عبور از موانع و عملیات اعتماد به نفس، مبانی اطلاعات، روش‌ها و فنون تدریس جرائم نیرو‌های مسلح، آیین‌ دادرسی كیفری، آیین دادرسی مدنی ، حقوق جزای اختصاصی ، مكانیك اتومبیل ، زبان تخصصی ، كاربرد قانون سلاح ، تاكتیك دسته در آفند و پدافند، امور انتظامی، آشنایی با راهنمایی و رانندگی، شناسایی مین و تله‌های انفجاری ، آشنایی با قاچاق ، مبارزه با مواد مخدر ، كشف علمی جرائم ، دروس تحقیقاتی ، جنگ‌های ویژه ، آسیب‌شناسی و مفاسد اجتماعی ، مخابرات ، جمع‌آوری ، كنترل اجتماعات، پزشكی قانونی ، تنظیم گزارشات قضایی ،كارورزی .
دروس تخصصی شاخه انتظامی:
جامعه‌شناسی شهری و روستایی، تاكتیك گروهان ، عملیات در كویر، كوهستان و جنگل، اصول ترافیك ، آیین راهنمایی و رانندگی، حمل بار، مسافر و كار و ابعاد وسایل نقلیه ، شماره‌گذاری، آزمایشات رانندگی و تصادفات ، وظایف فرمانده پاسگاه در شرایط عملیاتی ، عملیات گشتی - كمین و ضد كمین ، اماكن عمومی ، هدایت پاسگاه، دسته و گروهان ، جغرافیای شهری و روستایی .
شاخه كشف جرائم:
بدون شك وظیفه نیروی انتظامی در هر جامعه‌ای پیشگیری از جرم است، اما هر چقدر كه بر روی پیشگیری كار شود، باز در جامعه جرم‌هایی اتفاق می‌افتد و در اكثر موارد نیز مجرم ‌مشخص نیست و دستگیر نمی‌شود. در این میان، وظیفه مأمور نیروی انتظامی شاخه كشف جرائم، این است كه جرم پنهان مانده را كشف و مجرم را دستگیر كند؛ یعنی كارشناس كشف جرائم باید صحنه جرم را ببیند، شواهد صحنه را جمع‌آوری و براساس شواهد، تئوری‌سازی كند و سپس تئوری‌های مختلف را در كنار هم گذاشته و یك یك آنها را بررسی كند تا به تئوری نهایی برسد و براساس آن تئوری، فرد متهم را پیدا و دستگیر كند و از او بازجویی نماید. در واقع فارغ‌التحصیلان كشف جرائم، همان كارآگاه‌ها هستند. این شاخه دارای 5 گرایش آگاهی، تشخیص هویت، مبارزه با جرائم اقتصادی، مبارزه با مواد مخدر و مبارزه با مفاسد اجتماعی است. (گفتنی است كه دانشگاه علوم انتظامی هر ساله در تمامی گرایش‌های فوق دانشجو نمی‌پذیرد بلكه با توجه به نیاز و ضرورت نیروی انتظامی، گرایش‌های یاد شده ارائه می‌شود.)
دروس اصلی مشترك در گرایش‌های مختلف كشف جرائم :
جرم‌شناسی ، حقوق جزای عمومی، حقوق جزای اختصاصی (جرائم علیه اشخاص، جرائم علیه اموال و مالكیت، جرائم علیه امنیت، آسایش و اخلاق عمومی)، آیین‌ دادرسی كیفری، ادله اثبات دعوای كیفری ، حقوق دیپلماتیك و آداب كنسولی ، حقوق مدنی، آئین دادرسی مدنی ، پزشكی قانونی ، بررسی اصالت اسناد، طرز تشكیل پرونده قضایی،‌آشنایی با سازمان بین‌الملل پلیس جنایی (اینترپل)، آشنایی با بمب و تله‌های انفجاری، جرائم سازمان یافته ، جرائم رایانه‌ای ، كاربرد رایانه در كشف جرائم ، ‌زبان تخصصی ، مشاهده،‌ توصیف و چهره‌نگاری، روانشناسی عمومی، جغرافیای شهری و شهرشناسی، جامعه‌ شناسی جنایی، بزهكاری و اطفال نوجوانان ، احكام تخصصی كشف جرائم ، مبانی جامعه شناسی، كارورزی .(با توجه به تعدد گرایش‌های كشف جرائم ، از ذكر واحدهای تخصصی هر گرایش خودداری شده است.)
شاخه اطلاعات:
همان‌طور كه از عنوان این شاخه پیدا است،‌ واحد اطلاعات نیروی انتظامی به فعالیت‌های اطلاعاتی می‌پردازد؛ یعنی در این واحد،‌ اطلاعات تمام رفتارهای اجتماعی كسب می‌شود و آمار و ارقام لازم جمع‌آوری می‌گردد.برای مثال، نیروی انتظامی برای آگاهی از برنامه و خط و ربط گروه‌های حمل قاچاق مواد مخدر نیاز به كارهای اطلاعاتی دارد. همچنین بسیاری از سرقت‌های مسلحانه سازمان یافته و ساختاریافته است؛ نیروی انتظامی برای اطلاع از این شبكه‌های سازمان یافته به كارشناسانی احتیاج دارد كه به صورت مخفی فعالیت كنند و اطلاعات مختلف را از شبكه‌های مفاسد اجتماعی به دست‌ آورند. سپس اطلاعات كامل و جامع را به مراجع علنی نیروی انتظامی بدهند تا عملیات لازم، انجام و افراد مورد نظر دستگیر شوند. اهمیت این مسأله زمانی آشكار می‌شود كه توجه داشته باشیم، بخش اصلی نیروی انتظامی، بخش علنی آن است و بدون شك نمی‌توان برای جمع‌آوری اطلاعات از شبكه‌های مفاسد اجتماعی از این نیروها یاری گرفت. در واقع نیروی انتظامی بدون یاری و همكاری واحد اطلاعات،‌ مثل خودرویی است كه در شب بدون چراغ حركت كند. به عبارت دیگر چراغ هدایت كننده و روشن كننده نیروی انتظامی، ‌واحد اطلاعات است. از همین رو، در این شاخه بحث‌های اطلاعاتی كشور ـ آنچه به نیروی انتظامی و سایر مردم جامعه مربوط می‌شود ـ بررسی و مطالعه می‌شود.
دروس اختصاصی شاخه اطلاعات :
سازمان و مدیریت اطلاعات، جمع‌آوری ، حفاظت اطلاعات، عملیات اطلاعات ، بازجویی و مصاحبه ، كشف علمی جرائم ، اماكن عمومی ، ابزارهای فنی اطلاعاتی، آشنایی با كشورهای همجوار، شناخت تمهیدات امنیتی و اجتماعی، اطلاع‌رسانی، احزاب و گروهك‌ها ، اطلاعات رزمی، بزهكاری اطفال و نوجوانان ، حقوق جزای اختصاصی ، مبانی علم سیاست، فعالیت‌های پنهانی و سازمان‌های اطلاعاتی، كارورزی.شاخه راهنمایی و رانندگیشاخه راهنمایی و رانندگی دارای سه گرایش خدمات فنی راهور، عملیات انتظامی راهور و مهندسی ترافیك است.گرایش خدمات فنی راهور كارشناس خدمات فنی راهور، تخصص لازم را برای شماره‌گذاری خودروها، صدور كارت ماشین و برگزاری آزمون رانندگی از متقاضیان گواهی‌نامه رانندگی به‌دست می‌آورد.
دروس مشترك راهنمایی و رانندگی :
ساختار و مقررات استخدامی ناجا ، سازمان و وظایف رده‌های راهور، مقدمه علم حقوق ، حقوق اساسی،‌ جنگ‌افزار شناسی، تیراندازی مشق‌های پای قبضه ، مبانی امور انتظامی،‌ روانشناسی عمومی ، مبانی جامعه‌شناسی،‌ریاضیات پایه ، آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی ، كارورزی، جغرافیای شهری و شهرستان‌شناسی، امور انتظامی راهور ، جامعه‌شناسی ترافیك، روانشناسی ترافیك، زبان تخصصی، مقررات حمل بار و مسافر، مقررات بین‌المللی و كنوانسیون‌های حمل و نقل، حقوق جزای عمومی، آیین دادرسی كیفری، مسائل حقوقی تصادفات، آشنایی با قانون مجازات اسلامی، كشف علمی جرائم، اصول مهندسی ترافیك ، مهندسی ترافیك، صدور پروانه‌ها و آزمایش‌ها ، شماره‌گذاری وسائل نقلیه ، معاینه فنی وسائل نقلیه، احراز اصالت وسائل نقلیه، كاربرد فیزیك و مكانیك در تصادفات ، تصادفات ، تصادفات عابر پیاده ، كاربرد رایانه در امور راهنمایی و رانندگی، احكام تخصصی .دروس تخصصی خدمات فنی راهورشناسایی اسناد مجعول،‌ محیط‌زیست و ترافیك، آشنایی با انواع وسائل نقلیه،‌ آموزش رانندگی عملیاتی ، ارزیابی وسائل نقلیه ، آشنایی با كاركرد وسائل وتجهیزات معاینه فنی.
گرایش عملیات انتظامی راهور:
در این گرایش دانشجویان اطلاعات لازم را به عنوان افسر پلیس خیابان‌ها و جاده‌ها به دست می‌آورند؛ یعنی كارشناس این رشته با بازسازی صحنه تصادف وسائل نقلیه، مقصر یا مقصران تصادف را شناسایی و خسارت وارد شده را تعیین می‌كند همچنین می‌تواند عملیات امداد و كمك‌های اولیه را در تصادفات و سوانح انجام دهد.
دروس تخصصی عملیات انتظامی راهور:
شناسایی اسناد مجعول، اصول و مبانی‌ شهر‌سازی، كمك‌های اولیه در تصادفات و سوانح، مهندسی ترابری، آموزش رانندگی عملیاتی، پزشكی قانونی، ارزیابی وسائل نقلیه ، امور انتظامی راهور(تخصصی)، بازسازی صحنه تصادفات ، آشنایی با مواد مخدر و قاچاق كالا،‌ تعیین خسارت وسائل نقلیه.
گرایش مهندسی ترافیك :
در گرایش مهندسی ترافیك، طراحی سیستم ترافیك شهری آموزش داده می‌شود و كارشناس این رشته در هنگام طراحی خیابان‌ها و جاده‌ها مسؤولیت تعیین تقاطع‌ها، میدان‌ها، دوربرگردان‌ها و خیابان‌های یك طرفه و دو طرفه را بر عهده دارد. همچنین تعیین این‌كه در چه ساعت‌هایی از روز باید در برخی از خیابان‌ها طرح ترافیك اجرا شود، بر عهده كارشناس مهندس ترافیك است.
دروس تخصصی مهندسی ترافیك:
آمار احتمالات مهندسی،‌ اصول و مبانی شهرسازی،‌ محیط‌زیست و ترافیك ،‌ آشنایی با نرم‌افزارهای طراحی، طرح هندسی راه ، ایمنی در ترافیك،‌ سیستم‌های حمل و نقل، برنامه‌ریزی حمل و نقل شهری،‌ اقتصاد در ترافیك و حمل و نقل، ‌سیستم‌های هوشمند ترافیك (ITS) ، مهندسی ترافیك محلی ، مهندسی كنترل ترافیك.
شاخه خدمات و پشتیبانی :
كارشناسان شاخه خدمات و پشتیبانی كارشناسی علوم انتظامی در بخش اداری نیروی انتظامی فعالیت می‌كنند. این شاخه دارای دو گرایش ارتباطات انتظامی یا مخابرات و نرم‌افزار كامپیوتر است. با توجه به این كه گرایش‌های مخابرات و نرم‌افزار كامپیوتر در گروه آزمایشی ریاضی و فنی معرفی شده است، از معرفی آنها در این بخش خودداری شده است.
دروس تخصصی گرایش ارتباطات انتظامی :
فیزیك الكتریسته ،‌ كامپیوتر، ریاضیات پایه ، ماشین‌های الكتریكی ،‌سازمان و وظایف لجستیك ناجا(مخابرات) ، مخابرات و مدارات مخابراتی،‌ مدارهای الكتریكی،‌ سوئیچینگ،‌آنتن و انتشار امواج،‌ اصول حفاظت و امنیت مخابرات و جنگ‌های الكترونیك،‌ مدارهای منطقی ،‌ ‌اندازه‌گیری الكتریكی و الكترونیكی،‌ الكترونیك، مخابرات پیشرفته ،‌ كارگاه برق ماشین‌های الكتریكی،‌ ‌كارورزی.
توانایی‌های لازم :
نیروی انتظامی كشور، یك سازمان نظامی است و دانشجویان این رشته باید روحیه نظامی داشته باشند تا در این رشته موفق گردند. برای مثال، پلیس باید فردی فعال، اجتماعی و قانونمند باشد؛ یعنی بر سر قانون مصالحه نكند و نگوید چون فردی پیر، جوان یا بیمار است، اگر قانون‌شكنی كرد، اشكالی ندارد. بویژه آن بخش از نیروی انتظامی كه با متخلفان سر و كار دارد، باید در رعایت قانون بسیار مصمم باشد. یكی دیگر از ویژگی‌های پلیس، داشتن صبر و حوصله و متانت و خویشتن‌داری بسیار است. برای مثال كارشناس عملیات انتظامی راهور در اوج سرمای زمستان و گرمای تابستان، در وسط یك چهارراه بدون هرگونه امكانات رفاهی می‌ایستد و انجام وظیفه می‌كند. بدون شك چنین فردی باید صبر و تحمل بسیاری داشته باشد. همچنین كارشناس كشف جرائم، بدون صبر و حوصله و دقت و موشكافی نمی‌تواند اطلاعات مورد نیاز را به دست آورد و مجرم را دستگیر كند. شغل نیروی انتظامی یك شغل خدماتی است و مأمور نیروی انتظامی، ارتباط مستقیم با مردم دارد از سوی دیگر اكثر مراجعه‌كنندگان به نیروی انتظامی، بویژه مراجعه‌كنندگان به كارشناسان كشف جرائم و انتظامی، افرادی هستند كه از لحاظ روحی شرایط مساعدی ندارند چون یا مجرم هستند یا شاكی. از همین‌رو، یك پلیس باید انگیزه‌ای قوی برای خدمت به مردم داشته باشد تا در برخورد با مجرم یا شاكی میزان خدمات‌دهی او كاهش نیابد.در ضمن دانشجوی این رشته باید بداند كه انجام مأموریت‌های پی در پی در شهرهای مختلف، یكی از ویژگی‌های شغلی پلیس است؛ یعنی فردی كه در نیروی انتظامی فعالیت می‌كند، امكان دارد امسال در پایتخت باشد و سال دیگر در جنوب، شمال، شرق و یا غرب ایران خدمت كند. همچنین امكان دارد به دلیل مأموریت‌های ویژه، مثل مأموریت‌های شبانه یا آماده‌باش‌ها، هفته‌های متوالی زندگی روزمره و عادی خود را نداشته باشد. حتی دانشجویان این دانشگاه نسبت به دانشجویان رشته‌های دیگر، برنامه‌ها و فعالیت‌های بیشتری دارند. به همین دلیل دانشجویان علوم انتظامی - چه زن و چه مرد - در طی تحصیل حق ازدواج ندارند و بعد از فارغ‌التحصیلی نیز به آنها پیشنهاد می‌شود قبل از ازدواج، شرایط شغلی خود را برای شریك زندگی خود بگویند تا در آینده دچار مشكل نشوند.درباره ویژگی‌های لازم برای هر گرایش نیز باید گفت كه دانشجوی علوم انتظامی در تمام شاخه‌ها و گرایش‌ها باید از قدرت تجزیه و تحلیل خوبی برخودار باشد اما این ویژگی برای دانشجوی كشف جرائم اهمیت بیشتری دارد چون كارشناس كشف جرائم باید بتواند با تجزیه و تحلیل مسائل و قدرت خلاقه ذهن خود، مجهول‌یابی كند. همچنین باید با مسائل حقوقی كاملاً آشنایی داشته باشد. دانشجوی اطلاعات نیز علاوه بر ویژگی‌های یاد شده، باید بسیار رازدار باشد تا بتواند به عنوان یك مأمور مخفی، اطلاعات مورد نیاز را به دست آورد و وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهد.دانشجویان گرایش‌های مخابرات و كامپیوتر نیز باید در دروس ریاضی و فیزیك توانمند باشند. به همین دلیل این دسته از دانشجویان از بین داوطلبان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی انتخاب می‌شوند.گفتنی است كه دانشجویان دانشكده علوم پایه انتظامی جمهوری اسلامی از هر پنج گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجه انتخاب می‌شوند و داوطلبان این رشته باید علاوه بر شرایط عمومی، شرایط اختصاصی این دانشكده را داشته باشند.
شرایط اختصاصی دانشكده علوم پایه انتظامی عبارت است از:
داشتن حداقل 17 و حداكثر 21 سال سن برای داوطلبان مرد (داوطلبانی كه خدمت وظیفه عمومی را انجام داده‌اند، مدت قانونی خدمت وظیفه عمومی به حداكثر سن آنها اضافه خواهد شد) و دارا بودن حداقل 18 و حداكثر 25 سال سن برای داوطلبان زن ، دارا بودن حداقل 170 سانتی‌متر قد برای داوطلبان مرد و 160 سانتی‌متر برای داوطلبان زن، دارا بودن حداقل معدل كتبی دیپلم 14 برای داوطلبان زن، سپردن تعهد خدمت برابر مقررات نیروی انتظامی، پاسخ دادن به حداقل 10 درصد از سؤال‌های ادبیات فارسی، ریاضی و زبان خارجه آزمون سراسری، داشتن سلامت جسمی و روحی كامل. داوطلبان زن این دانشگاه باید توجه داشته باشند كه تمام برنامه‌های درسی و كلاس‌های عملی و مهارتی كه در این دانشگاه برای آقایان برگزار می‌شود، برای خانم‌ها نیز برگزار می‌گردد. برای مثال به منظور تقویت قوای جسمانی و كسب مهارت‌های لازم ، ورزش‌های رزمی و دفاع شخصی تحت سه عنوان ورزش رزمی تكواندو، كاراته و جودو ارائه می‌گردد. البته مسؤولان دانشگاه انتظار ندارند كه یك خانم با روحیات و خصلت‌های یك مرد، در نیروی انتظامی فعالیت كند، اما داوطلبان زن باید از آمادگی جسمی و روحی خوبی برخوردار باشند. در ضمن پوشش چادر برای دانشجویان زن دانشكده علوم پایه انتظامی و خانم‌های شاغل در نیروی انتظامی الزامی است.
موقعیت شغلی در ایران :
در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، عده‌ای از كاركنان دارای مشاغل اداری و عده‌ای دیگر دارای مشاغل مأموریتی هستند. برای مثال، كاركنان بخش‌های حسابداری، كامپیوتر، برق و مخابرات در بخش اداری فعالیت می‌كنند. به عبارت دیگر فارغ‌التحصیلان شاخه خدمات و پشتیبانی در بخش اداری حضور دارند و فارغ‌التحصیلان سایر شاخه‌ها و گرایش‌های علوم انتظامی در بخش مأموریتی فعالیت می‌كنند.در كل فارغ‌التحصیلان كاردانی دانشكده علوم پایه انتظامی با درجه ستوان سومی و كارشناسان این دانشكده با درجه ستوان دومی فارغ‌التحصیل می‌شوند و درجات بعدی آنان برابر قوانین و مقررات ناجا خواهد بود. در این میان، نوع فعالیت فارغ‌التحصیلان كاردانی نیروی انتظامی بیشتر جنبه اجرایی دارد؛ یعنی این دسته از فارغ‌التحصیلان بیشتر مجریان برنامه‌ها هستند اما مسؤولیت اصلی كارشناسان نیروی انتظامی، تئوری‌سازی، برنامه‌ریزی، هدایت و كنترل فعالیت‌های نیروی انتظامی است. البته در حال حاضر به دلیل كمبود پرسنل، گاهی اوقات یك كارشناس باید وظایف كاردان را نیز انجام دهد.گفتنی است كه دانشجویان علوم پایه انتظامی ضمن آن كه ماهانه مبلغی به عنوان كمك هزینه تحصیلی دریافت می‌كنند از امكانات رفاهی خوابگاه، پوشاك، غذا، دفترچه اتكا و خدمات درمانی بهره‌مند می‌شوند و در طول خدمت از وام خرید مسكن یا یك باب مسكن ملكی برخوردار خواهند شد.

منبع کنکور طراحان

www.tarahan.org