تبلیغات
کنکور طراحان کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری دانشگاه - معرفی رشته مدیریت وبازرگانی دریاییطراحان کنکور

کنکور طراحان کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری دانشگاه

آزمون کنکور, پیشرفت تحصیلی ,پیام نور ,کارشناسی ارشد, دبستان ,ابتدایی ,طراحان, راهنمایی ,دبیرستان , پیش دانشگاهی , آزمون, کنکو

 

معرفی رشته مدیریت وبازرگانی دریاییطراحان کنکور

 

نوشته شده توسط:بهزاد عباسی

مدیریت وبازرگانی دریایی

شرح رشته
هدف این رشته تربیت كارشناس بازرگانی دریایی برای خدمت در ارگان‌های دریایی، حمل و نقلی، تجارت خارجی و برنامه‌ریزی كلان جمهوری اسلامی و دیگر شركت‌ها و مؤسسات خصوصی و دولتی مرتبط با امور مدیریت بازرگانی دریایی كشور است. این رشته دارای سه گرایش مناطق ویژه، گمركی و بندر و كشتیرانی می‌باشد كه هر گرایش تنها 18 واحد اختصاصی دارد. گفتنی است كه این رشته از بین داوطلبان گروه‌های آزمایش ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی دانشجو می‌پذیرد.گرایش مناطق ویژه دانشجویان این گرایش با اصول و انواع مناطق ویژه تجاری و صنعتی مرزی و دریایی از نقطه نظر اهداف، تولید، اشتغال، مالكیت، منافع، سرمایه‌گذاری خارجی، عملكرد و ساختار این‌گونه مناطق آشنا می‌شوند و علل پیشرفت اقتصادی كشورهای صنعتی پیشرفت و در حال توسعه را مطالعه می‌كنند تا بتوانند راه‌های پیشبرد و توسعه و جذب سرمایه‌گذاری را در مناطق ویژه فراگیرند.

درس‌های این رشته در طول تحصیل :
دروس مشترك در گرایش‌های مختلف مدیریت و بازرگانی دریایی:
روانشناسی‌كار، اقتصاد خُرد، اقتصاد كلان، اصول حسابداری، ریاضیات و كاربرد آن در مدیریت، آمار و كاربرد آن در مدیریت، كامپیوتر و كاربرد آن در مدیریت، روش تحقیق در مدیریت، مبانی مدیریت اسلامی و الگوهای آن، مبانی سازمان و مدیریت، مدیریت رفتار سازمانی، پژوهش در عملیات، حسابداری صنعتی، مدیریت تولید، حقوق بازرگانی، پول و ارز و بانكداری، تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم، بازاریابی و مدیریت بازار، مدیریت مالی، توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی، سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت، حسابرسی، زبان تخصصی، بازرگانی بین‌المللی، اصول ترابری، مدیریت استراتژیك، سیاستگذاری حمل و نقل و بازرگانی، اصول حقوق و بیمه دریایی، اقتصاد ترابری، مدیریت بین‌المللی كالا، كنوانسیون‌های بین‌المللی حمل و نقل، گمركی و بازرگانی،‌ مدیریت پشتیبانی و توزیع.
دروس تخصصی گرایش مناطق ویژه:
پروژه تحقیقاتی، اصول، انواع و نمونه‌های مناطق ویژه،‌ تولیدی و تجاری، نمونه‌های مناطق و بنادر ویژه و مراكز بار، اصول و مبانی خصوصی‌سازی، سرمایه‌گذاری و توسعه منطقه‌ای. گرایش گمركیدانشجویان گرایش گمركی با قوانین و مقررات گمركی، مقررات عمومی صادرات و واردات و انواع كالاها و محصولات وارداتی یا صادراتی آشنا می‌شوند تا بتوانند امور گمركی را هرچه دقیق‌تر، سهل‌تر و بهتر انجام دهند.
دروس تخصصی گرایش گمركی:
پروژه تحقیقاتی، بهره وری سازمانی،‌ مدیریت پایانه‌ها، قوانین و مقررات گمركی، مقررات عمومی صادرات و واردات، شیمی(كانی‌ها و فلزات)، شناخت الیاف و مصنوعات آن، كانتینر و وسایل بار.گرایش بندر و كشتیرانی در این گرایش اصول و وسایل حركت و نگهداری كشتی، اهمیت وسایل كمك ناوبری بندری در هدایت ایمن كشتی‌ها، انواع وسایل نگهداری و حمل بار در بنادر و پایانه‌های زمینی و دریایی، انواع قراردادهای حمل كالا و خصوصیات حمل و نقل دریایی آموزش داده می‌شود تا فارغ‌التحصیلان این رشته عملیات حمل و نقل كالا را در بنادر به طور مؤثر و مفید برعهده بگیرند.
دروس تخصصی گرایش بندر و كشتیرانی:
اصول ناوبری، اصول مهندسی دریایی، پروژه تحقیقاتی، بهره‌وری سازمانی، كانتینر و وسایل حمل‌ بار، مدیریت و تداركات بندری، مدیریت و تداركات كشتیرانی،‌ مدیریت فرماندهی كشتی.

منبع کنکور طراحان

www.tarahan.org