تبلیغات
کنکور طراحان کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری دانشگاه - معرفی رشته حفاظت و مرمت آثارتاریخی طراحان کنکور

کنکور طراحان کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری دانشگاه

آزمون کنکور, پیشرفت تحصیلی ,پیام نور ,کارشناسی ارشد, دبستان ,ابتدایی ,طراحان, راهنمایی ,دبیرستان , پیش دانشگاهی , آزمون, کنکو

 

معرفی رشته حفاظت و مرمت آثارتاریخی طراحان کنکور

 

نوشته شده توسط:بهزاد عباسی

حفاظت و مرمت آثارتاریخی

شرح رشته
برای مطالعات تاریخی و باستان‌شناسی و نیز برای به‎كار بستن روش‎های مناسب حفاظت و مرمت و نگهداری علمی و فنی آثار و اشیاء متعدد تاریخی و فرهنگی موجود در موزه‎های كشور ـ آثاری كه حاصل كاوش‎های باستان‎شناسی است و نیز آثاری كه به‎صورت هنرهای وابسته به معماری دربناهای تاریخی وجود دارد و مواد و مصالحی كه درساخت و ساز این گونه بناها از آنها استفاده گردیده است ـ باید به پژوهش‎های ویژه آزمایشگاهی متكی شد. ضرورت پژوهش و حفظ و احیاء این گونه آثار و اشیاء به صورت علمی و فنی از یك سو و لزوم بالا بردن كیفیت كار مطالعات از سو‎ی دیگر، ایجاد دوره‎های آموزش عالی در سطوح گوناگون از جمله كاردانی حفاظت درست آثار تاریخی را ایجاب می‎كند.هدف این رشته تربیت افراد متخصص و دارای كارایی عملی در امر حفاظت و مرمت آثار تاریخی است. متخصصانی كه با بهره‎گیری ازتجربیات عملی و آگاهی‎های علمی و تاریخی و هنری كه درطول این دوره كسب می‎كنند، درجهت مرمت، احیاء، نگهداری و به طور كلی حفاظت علمی آثار تاریخی قدم بر می‎دارند. فارغ‎التحصیلان این دوره در مراكز تحقیقاتی و آزمایشگاه‎ها و كارگاه‎های مختلف حفاظت و مرمت مانند كتابخانه‎ها، موزه‎ها و سازمان‎های فرهنگی موجود در سراسر كشور فعالیت می‎كنند.

درس‌های این رشته در طول تحصیل :
دروس پایه:
فیزیك، شیمی، ترسیم فنی، تاریخ و مبانی نظری مرمت.
دروس اصلی و تخصصی:
هنر و تمدن اسلامی، تاریخ و فن شناسی آثار، آشنائی با باستان‎شناسی و روش‎های آن، آشنائی با هنرهای سنتی ایران، آشنائی با هنر و معماری پیش از اسلام ایران، آسیب‎شناسی آثار، حفاظت و مرمت در محل كاوش باستان‎شناسی، آزمایشگاه حفاظت و مرمت .

منبع کنکور طراحان

www.tarahan.org