تبلیغات
کنکور طراحان کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری دانشگاه - معرفی رشته مجسمه سازی طراحان کنکور

کنکور طراحان کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری دانشگاه

آزمون کنکور, پیشرفت تحصیلی ,پیام نور ,کارشناسی ارشد, دبستان ,ابتدایی ,طراحان, راهنمایی ,دبیرستان , پیش دانشگاهی , آزمون, کنکو

 

معرفی رشته مجسمه سازی طراحان کنکور

 

نوشته شده توسط:بهزاد عباسی

مجسمه سازی

شرح رشته
می‌تواند یك گیره لباس 7 متری باشد كه درست در وسط شهر فیلادلفیا در سال 1976 قد علم كرده است یا پیكره یك روحانی كه در 1850 سال قبل از میلاد در مصر باستان متولد شده است و شاید هم سواری در حال فریاد زدن باشد كه به ارتفاع 34 سانتی‌متر در سال 1505 میلادی خلق شده است. آری! آنها می‌توانند به هر شكل و هر اندازه‌ای باشند و از هر جنسی ساخته شوند؛ از سنگ و عاج و چوب و برنز گرفته تا تكه‌های فلز و اجزای دور ریختنی ماشین و موتورسیكلت و دوچرخه .اما با همه این تفاوت‌ها،‌نام همه آنها مجسمه است و حرف اصلی همه آنها نیز یك چیز است. همه آنها می‌گویند كه مجسمه یك سفر است، سفری از زندگی روزمره به سوی احساس و اندیشه، به سوی زیبایی و مهمتر از همه به سوی گفتگوی تمدن‌ها،‌ فرهنگ‌ها و اندیشه‌های مختلف و متفاوت با یكدیگر. به عبارت دیگر هر مجسمه بیانگر یك اندیشه، فرهنگ و تمدن است. فرهنگ و اندیشه‌ای كه گاهی اوقات از ورای قرن‌ها با انسان سخن می‌گوید و این نشان می‌دهد كه هنر مجسمه‌سازی راهی مناسب برای بیان و اشاعه فرهنگ و اندیشه انسانی است.امروزه برای فراگیری ریشه‌ای و بنیادی این هنر مثل سایر هنرها، نیاز به تحصیلات دانشگاهی است. در كشور ما نیز رشته مجسمه‌سازی به عنوان یكی از رشته‌های گروه آزمایشی هنر ارائه می‌شود.در تعریف مجسمه می‌توان گفت كه هر شیئی‌ كه‌ قسمتی‌ از فضا را اشغال‌ می‌كند به‌ آن‌ حجم‌ یا مجسمه‌ می‌گویند و رشته‌ مجسمه‌سازی‌ رشته‌ای‌ است‌ كه‌ به‌ صورت‌ آكادمیك‌ این‌ هنر را به‌ دانشجویان‌ آموزش‌ می‌دهد؛ یعنی‌ دانشجویان‌ این‌ رشته‌ پس‌ از مطالعه‌ مبانی‌ عمومی‌ شامل‌ نقاشی‌، عكاسی‌، آشنایی‌ با طراحی‌ و چاپ‌ و رنگ‌، دروس‌ تخصصی‌ را مطالعه‌ می‌كنند كه‌ این‌ دروس‌ شامل‌ طراحی‌ در هنر مجسمه‌سازی‌، آشنایی‌ با موزه‌ها و كارگاه‌های‌ حجم‌، نقش‌ برجسته‌، سفال‌، طراحی‌ و ساخت‌ سكه‌ می‌شود. در این‌ رشته‌ دانشجویان‌ در آغاز الفبای‌ حجم‌ و مجسمه‌سازی‌ را فرا می‌گیرند و در مرحله‌ بعد نسبت‌ به‌ طبیعت‌ شناخت‌ پیدا می‌كنند و یاد می‌گیرند كه‌ چگونه‌ از طبیعت‌ برای‌ ساخت‌ مجسمه‌ الهام‌ بگیرند و سپس‌ از طبیعت‌ عبور كرده‌ و آن‌ را پالایش‌ می‌كنند و در نهایت‌ تركیب‌ می‌كنند و ماده‌ جدید به‌ دست‌ می‌آورند.
توانایی‌های‌ لازم‌ :
دانشجوی‌ مجسمه‌سازی‌ باید عاشق‌ این‌ هنر باشد برای‌ مثال‌ وقتی‌ با مواد مجسمه‌سازی‌ برخورد می‌كند، به‌ هیجان‌ بیاید یا اگر با یك‌ مجسمه‌ برخورد می‌كند، شیفته‌وار جذب‌ آن‌ گردد.همچنین‌ لازم‌ است‌ كه‌ طراحی‌ را به‌ خوبی‌ آموخته‌ و توان‌ آن‌ را داشته‌ باشد كه‌ از خود بگذرد چرا كه‌ اگر انسان‌ از خود نگذرد، نمی‌تواند رازهای‌ طبیعت‌ را كشف‌ كند و كار جدیدی‌ ارائه‌ دهد. همچنین‌ دانشجوی‌ مجسمه‌سازی‌ باید وقت‌ زیادی‌ را به‌ تمرین‌ و كار مداوم‌ اختصاص‌ دهد و از روابط‌ اجتماعی‌ خوبی‌ برخوردار باشد تا بتواند با بازار كار ارتباط‌ برقرار كند.
موقعیت‌ شغلی‌ در ایران :
هنرمند وظیفه‌اش‌ كار كردن‌ و خلق‌ كردن‌ است‌ و هنرمند مجسمه‌ساز نیز باید با این‌ هدف‌ وارد رشته‌ مجسمه‌سازی‌ شود نه‌ این‌ كه‌ بخواهد پس‌ از فارغ‌التحصیلی‌ شغل‌ راحت‌ و بی‌دغدغه‌ای‌ پیدا كند. البته‌ اگر فارغ‌التحصیل‌ این‌ رشته‌ كار كند و آثار خود را در نمایشگاه‌ها و آتلیه‌ها ارائه‌ دهد، مشكل‌ مالی‌ نخواهد داشت‌. از سوی‌ دیگر فارغ‌التحصیل‌ این‌ رشته‌ می‌تواند در سایر رشته‌های‌ هنری‌ نیز فعالیت‌ كند. مثلاً وارد معماری‌ داخلی‌ شود و نقش‌ برجسته‌های‌ عظیم‌ درست‌ كند یا در هنر گرافیك‌ فعالیت‌ نماید.

درس‌های این رشته در طول تحصیل :
دروس‌ پایه‌:
مبانی‌ هنرهای‌ تجسمی‌ ، طراحی‌ پایه‌ ، هندسه‌ ، كارگاه‌ چاپ‌های‌ دستی‌، كارگاه‌ نقاشی‌ عمومی‌ ، كارگاه‌ مواد و روش‌های‌ ساخت‌، تجزیه‌ و تحلیل‌ و نقد آثار هنری‌ ، هنر و تمدن‌ اسلامی‌ ، آشنایی‌ با هنر در تاریخ‌ ، آشنایی‌ با موزه‌ها، تاریخ‌ عمومی‌ حجم‌سازی‌ ، آشنایی‌ با هنرهای‌ سنتی‌ .
دروس‌ اصلی‌ و تخصصی‌:
نقش‌ برجسته‌، كارگاه‌ مجسمه‌سازی‌ تخصصی‌ ، فرم‌ و فضا ، رابطه‌ مجسمه‌سازی‌ با محیط‌ ، كارگاه‌ مجسمه‌سازی‌ عمومی‌ ، آشنایی‌ با فنون‌ قالبگیری‌، كارگاه‌ طراحی‌ تخصصی‌ ، كارگاه‌ برنزریزی‌ ، كارگاه‌ سرامیك‌ ، آشنایی‌ با طرح‌ و ساخت‌ سكه‌، تجزیه‌ و تحلیل‌ و نقد آثار مجسمه‌سازی‌، طرح‌ جامع‌ مجسمه‌سازی‌ ، عكاسی‌ ، كارگاه‌ ارتباط‌ تصویری‌ ، پروژه‌.

منبع کنکور طراحان

www.tarahan.org